LED bulb A60 15W
| Emission angle (Degrees) | 180 |
|---|---|
| ENERGY RATING | A + |
| Color | White |
| Rated current | 118mA |
| External dimensions BxHxP | 60 * 120 |
| Dimmable | No |
| Duration in hours | 15000 |
| ENERGY EXPRESSED IN KWH | 15 |
| Nominal frequency | 50 / 60Hz |
| Degree of protection | IP20 |
| IK | IK08 |
| Nominal Lumens | 1980 |
| Lumen Output | 1300 |
| Material | Plastic coated aluminum + PC |
| New ERP Energy Efficency Class | F. |
| Nominal power | 15 |
| Power Factor (PF) | 0.5 |
| Color rendering (CRI) | 80 |
| Color Temperature | Cold Light - 6500K |
| Operating temperature | -20 ℃ ~ + 40 ℃ |
| Nominal tension | AC150-265V |
| Lamp socket type | E27 |
| Lamp type | A60 |